Kiemelt Világunk 

Koszovó és Törökország a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánította július 11-ét

Koszovó hivatalosan is a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánította július 11-ét, követve az ENSZ Közgyűlésének határozatát. Albin Kurti és a koszovói kormány tagjai egyperces néma csenddel emlékeztek az áldozatokra – írja a balk.hu.

A koszovói kormány hivatalosan is a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánította július 11-ét, követve az ENSZ Közgyűlése által május 23-án elfogadott határozatot. Ennek alapján a pristinai kabinet tagjai szerdán egyperces néma felállással emlékeztek meg, miután Koszovó más országokkal együtt július 11-ét a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánította. Törökországhasonlóképpen járt el az első évfordulón.

Albin Kurti az X-en emlékeztetett arra, hogy 1995. július 11-én a szerb erők több mint 8000 bosnyák muszlimot ejtettek fogságba az ENSZ által biztonságosnak nyilvánított Srebrenica területén, és lemészárolták őket „kizárólag etnikai és vallási hovatartozásuk miatt.”

Kurti hozzátette, hogy a koszovói parlament 2021. július 7-i, az Európai Parlament 2015. július 9-i, legutóbb pedig az ENSZ Közgyűlésének május 23-i határozatai alapján kormánya egyperces néma csenddel emlékezett meg az áldozatokról.

Hírügynökségi jelentések szerint a török hivatalos közlönyben közzétett elnöki rendelet alapján Törökország hivatalosan is a „Srebrenicai népirtásról való elmélkedés és emlékezés nemzetközi napjává” nyilvánította július 11-ét – írja portál.

A szerdán közzétett rendelet megjegyezte, hogy Törökország egyértelműen elítéli azokat a cselekedeteket, amelyek dicsőítik a nemzetközi bíróságok által háborús bűnök, emberiesség elleni bűncselekmények és népirtás miatt elítélteket, köztük a népirtás felelőseit.

A Németország által kezdeményezett nem kötelező érvényű határozat követeli, hogy a tagállamok július 11-ét nyilvánítsák „az 1995-ös srebrenicai népirtásról történő megemlékezés nemzetközi napjává”.

Az uniós tagállamok közül meglepő módon Magyarország a határozat ellen szavazott, Szlovákia pedig tartózkodott.

(Fotó: X platform, Albin Kurti)

Hasonló bejegyzések